Ładowarki profesjonalne

Ładowarki profesjonalne

Ładowarki profesjonalne to ładowarki procesorowe posiadające szereg dodatkowych, bardzo przydatnych funkcji:

Przeważnie cztery niezależne obwody. Może ładować 1, 2, 3 lub 4 ogniwa Ni-MH i Ni-Cd o rozmiarach R6/AA i R03/AAA. Proces ładowania sterowany jest za pomocą procesora (ujemna delta V) oraz czujnika temperatury (ładowanie jest przerywane jeśli temperatura ogniwa przekroczy zadaną wartość). W każdym obwodzie można wybrać oddzielnie tryb pracy ładowarki:

1. Ładowanie
Każdy z akumulatorków może być ładowany innym prądem.

2. Rozładowanie
Umożliwia rozładowanie ogniw prądami różnymi prądami.
Po rozładowaniu ładowarka automatycznie przechodzi do ładowania ogniw prądem dwukrotnie większym niż były rozładowywane.

3. Odświeżanie
(dla długo nieużywanych ogniw lub przy formowaniu nowych) – ładowarka powtarza rozładowanie i ładowanie dotąd, aż ogniwa osiągną swoją aktualną maksymalną pojemność.

4. Testowanie (pomiar pojemności)
Polega na ładowaniu, rozładowaniu z pomiarem pojemności i znów ładowaniu.

5. Test rezystancji wewnętrznej
Bardzo rzadko spotykana a użyteczna funkcja, pozwalająca określić stopień zużycia ogniw i ich przydatność do urządzeń o wysokim poborze mocy.

Przykłady ładowarek profesjonalnych: BC-700, BC-1000,

a od niedawna coraz bardziej popularna everActive NC-1000 Plus i najbardziej zaawansowana NC-3000.

Do ładowarek profesjonalnych zalicza się także te modele, które chociaż nie posiadają wszystkich wymienionych wyżej funkcji, to jednak posiadają wiele – nawet kilkanaście – kanałów ładowania i przez co znajdują głównie zastosowania specjalistyczne / przemysłowe, np. NC-1200NC-1600NC-109.